vineri, 11 ianuarie 2013

Proiect didactic educarea limbajului


DATA: 11.12.2012
GRĂDINIŢA: „Cuvioasa Parascheva” Iaşi
GRUPA: mare C
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Limbă şi comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: „Iarna pe uliţă” de George Coşbuc
TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
SCOPUL: Familiarizarea copiilor cu procedeele de memorare logică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul activităţii copiii vor fi capabili:
O1- să descrie jocurile şi activităţile desfăşurate de copii în anotimpul de iarnă                                                
O2- să recite expresiv minim o strofă;
O3- să explice sensul cuvintelor necunoscute (stau grămadă, năvalnic vuiet, mătănii, coastă)
O4- să folosească cuvintele noi învățate în enunțuri;
O5-  să recite poezia cu intonaţie.

STARTEGII DIDACTICE:
a)      METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, povestirea.
a)      MATERIAL DIDACTIC: Planşe ce ilustrează secvenţele poeziei , imagini ce surprind anotimpul de iarnă, stimulente.                                                                                                                                           
b)     FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA: 25-30 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Ø  Ezechil, Liliana, Păişi Lăzărescu, Mihaela, 2004, Laborator preşcolar, Editura V&I Integral, Bucureşti.



IARNA PE ULIŢĂ
                                   de George Coşbuc



                                   A-nceput de ieri să cadă
                                   Câte-un fulg, acum a stat,
                                   Norii s-au mai răzbunat
                                   Spre apus, dar stau grămadă
                                   Peste sat.

                                   Nu e soare, dar e bine,
                                   Şi pe râu e numai fum,
                                   Vântu-i liniştit acum,
                                   Dar năvalnic vuiet vine
                                   De pe drum.

                                   Sunt copii cu multe sănii
                                   De pe coastă vin ţipând
                                   Şi se-mping şi sar râzând;
                                   Prin zăpadă fac mătănii
                                   Vrând-nevrând.



Nr. crt.

Secvenţele lecţiei

Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didactică

Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Modul de organizare
1.
Moment organizatoric
Pregătirea sălii de grupă prin:
-asigurarea unui climat favorabil;
-aranjarea mobilierului în semicerc;
-pregătirea materialelor necesare pentru activitate;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.




2.
Captarea atenţiei
Se realizează cu ajutorul ghicitorii:
Totu-i îngheţat în drum,
Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trosneşte,
Spune, ce anotimp este?
Conversaţia
Ghicitoare
Frontal
Capacitatea copiilor de a găsi răspunsul la ghicitoare.
3.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi vom învăţa poezia Iarna pe uliţă de George Coşbuc. Voi trebuie  să fiți foarte atenți la cuvintele pe care nu le cunoașteți pentru ca împreună să le explicăm.
Conversaţia

Frontal

4.
Reactualizarea cunoştinţelor
Se va purta o scurtă discuţie cu copiii despre anotimpul de iarnă, despre caracteristicile acestuia şi despre jocurile copiilor în anotimpul de iarnă.
În ce anotimp suntem?(în anotimpul de iarnă)
Care sunt lunile anotimpului de iarnă?(decembrie, ianuarie, februarie)
Ce fac insectele iarna?(se ascund sub scoarţa copacilor, în scorburi)
Cu ce sunt înveliţi copacii şi dealurile?(cu zăpadă)
Cum ne îmbrăcăm iarna?(mai gros)
Care sunt jocurile pe care voi le jucaţi iarna?
Conversaţia
Explicaţia
Planşe cu anotimpul de iarnă
Frontal
Evaluez cunoştinţele anterioare ale copiilor despre anotimpul de iarnă şi capacitatea lor de a răspunde corect la întrebări.
5.
Dirijarea învăţării
Se prezintă pe scurt conținutul poeziei cu ajutorul planşelor astfel încât copiii să poată vedea și reține momentele acesteia: Copii,în poezia pe care o vom învăța este vorba despre venirea iernii şi despre copiii care se joacă în zăpadă.

Voi recita poezia expresiv, cu intonație după care voi explica cuvintele necunoscute; copiii vor fi solicitați  să formuleze propoziții cu ajutorul cuvintelor noi.
Povestirea

Planşe ce prezintă secvenţele poeziei

Frontal

Capacitatea copiilor de a reţine momentele poeziei.


1.norii s-au răzbunat= norii s-au împrăştiat
2.stau grămadă= stau adunaţi
3.năvalnic vuiet= zgomot puternic care nu poate fi stăpânit
4. coastă= porțiune de pământ cu suprafața înclinată
Exemple de propoziţii:
După o zi ploioasă norii s-au răzbunat.
Vrăbiile stau grămadă în copaci.
Din depărtare se aude un năvalnic vuiet.
Copiii se dau cu sania pe coastă.
Când mergem la biserică facem mătănii.

Recitarea model, expresivă, cu respectarea pauzelor și intonație adecvată. Pentru a sublinia sensul poeziei și a trezi interesul pentru memorarea acesteia, voi adresa următoarele întrebări:Copii, v-a plăcut poezia? Ce anume v-a plăcut?

Învăţarea poeziei se va face pe unităţi logice cu ajutorul planşelor corespunzătoare  fiecărei strofe:
-vom învăţa stofa I;
-vom învăţa strofa II, reluând strofa I;
-vom învăţa strofa III, reluând stofele I-II.

După fiecare structură logică recitată voi solicita 1-2 copii să recite şi ei.
Explicaţia





Conversaţia










Demonstraţia





Exerciţiul

















Planşe ce ilustrează momentele poeziei

Frontal





Individual










Frontal
Capacitatea copiilor de a explica cuvintele necunoscute.


Capacitatea copiilor de a alcătui propoziţii cu noile cuvinte şi expresii.







Capacitatea copiilor de învăţare a poeziei.
6.
Obţinerea performanţei
Copiii vor recita strofele poeziei atât individual cât și frontal.
Voi insista asupra reproducerii corecte şi expresive a poeziei de către copii.
Conversaţia

Frontal
Individual
Capacitatea modului de recitare a poeziei
7.
Asigurarea retenţiei şi a transferului
Copii, ce poezie am învăţat noi astăzi? Voi solicita un elev să recite poezia.
Copii, despre ce este vorba în poezie?
Conversaţia

Frontal
Capacitatea copiilor de a reţine titlul poezizi şi momentele acesteia
8.
Încheierea
Voi face aprecieri generale și individuale asupra modului în care s-au comportat copiii în timpul activităţii; le voi oferi recompense.
Conversaţia
Stimulente




Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu