vineri, 11 ianuarie 2013

Proiect didactic matematica

DATA: 4.12.2012
GRĂDINIŢA:Cuvioasa Parascheva” Iaşi
GRUPA: mare C
DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Ştiinţă
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE: exerciţii cu material individual
TIPUL ACTIVITĂŢII: predare-învăţare
TEMA: Numărul şi cifra 6
SCOPUL: -înţelegerea modului de formare a numărului 6;
                   -intuirea numărului şi cifrei 6;
                   -dezvoltarea deprinderii de utilizare corectă a limbajului matematic adecvat.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-  să numere conştient cu şi fără material intuitiv  în ordine crescătoare  şi descrescătoare  în limitele 1-5;
O2- formeze grupe după criteriul culoare;
O3- să alcătuiască grupe cu „tot atâtea”, „mai multe”, „mai puţine”   elemente;
O4- să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;
O5- să formeze o grupă cu un element mai mult decât grupa cu 5;
O6- să numere prin încercuire obiectele grupei formate (6 obiecte);
O7- să recunoască cifra 6.


STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă.
MATERIAL DIDACTIC: material distributiv pentru fiecare copil: jetoane cu diferite imagini(globulețe roșii, globulețe galbene, albastre, verzi, portocalii și mov), jetoane cu cifre(1, 2, 3, 4, 5, 6), fişă de muncă independentă.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA: 25-30 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
ü  Ezechil,Liliana, Păişi Lăzărescu, Mihaela, 2004, Laborator preşcolar, Editura V&I Integral, Bucureşti;



    
Nr. crt.

Secvenţele lecţiei
Ob. op.

Conţinutul instructiv-educativ
Strategia didactică

Evaluare
Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Modul de organizare
1.
Moment organizatoric

Pregătirea sălii de grupă prin:
-asigurarea unui climat favorabil;
-aranjarea mobilierului după modelul claselor;
-pregătirea materialelor necesare pentru activitate;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.





2.
























3.
Captarea atenţiei
























Anunţarea temelor şi a obiectivelor

Se va realiza cu ajutorul  poeziei «Hai  sa numărăm copii ! »
     1 este un cârlig,
     Cu nas ascuţit de frig !
     2 e parcă un răţoi,
     De pe lacul din zăvoi !
     3 e oare, un cercel ?
     Sau codiţă de purcel ?
     4 , e un frumos,
    Scaun cu spătaru-n jos !
    5 e secerea întoarsă,
    6 – lacătul de-acasă,
    7 – parcă e o coasă,
    8 – o zală arătoasă,
    9 – lingura frumoasă,
    10 … altcum nu încerc
    Pun cârligul lângă cerc !
    Ne oprim copii aici –
    În casa lui Moş Arici…
    Însă când veţi fi şcolari,
    Numerele cresc mai mari !
    Nu se mai opresc nicicând,
    Uite-aşa tot numărând !


 Astăzi vom învăţa să  numărăm până la 6 crescător şi descrescător. La sfârşitul activităţii vom putea număra crescător și descrescător până la șase, vom forma mulţimi cu 6 elemente şi vom rezolva o fişă de lucru.








Conversaţia
















Conversaţia










Poezie








Frontal
















Frontal









Capacitatea de receptare şi înţelegere a poeziei.
4.
Reactualizarea cunoştinţelor

O1

O2













O4



-Până la ce număr aţi învăţat să număraţi?
Solicit  copiilor să numere în şir crescător şi descrescător în limitele 1-5 şi să ridice o anumită cifră.
Copiii vor forma mulţimi cu jetoanele din coşuleţe. Le voi cere copiilor să aşeze mulţimile una lângă alta, de la stânga la dreapta.
- Ce mulţimi aţi format? (am format o mulţime de globulețe roșii, o mulţime de globulețe galbene, albastre, verzi și o mulțime de globulețe portocalii).
- Câte mulţimi aţi format? (copiii numără mulţimile împreună cu mine, apoi spun că au format cinci mulţimi).
Se va trece la fixarea numeralului ordinal până la cinci, copiii fiind solicitaţi să arate a câta mulţime este mulţimea de globulețe roșii, galbene  etc.
- A câta este mulţimea de globulețe roșii? (prima mulţime)
- Dar mulţimea de globulețe galbene? (a doua)
Copiii vor aşeza mulţimile în coşuleţ, pe masă rămâne doar mulţimea globulețelor portocalii.
- Câte elemente are mulţimea globulețelor portocalii? (are cinci elemente)
-Ridicaţi jetonul cu cifra corespunzătoare. (copiii ridică jetonul cu cifra 5)
Conversaţia





Exerciţiul
Jetoane cu cifre(1, 2, 3, 4, 5)

Jetoane cu diferite elemente (globulețe roșii, galbene, albastre, verzi, portocalii)






Frontal





Individual
Capacitatea copiilor de a număra crescător şi descrescător până la 5.
Capacitatea de a forma grupe după criteriul culoare.





Capacitatea de a forma grupe şi de a raporta numărul la cantitate.
5.
Dirijarea învăţării
O2



O3







O5



O6
Copiii vor mai primi o  mulţime de globulețe mov, apoi li se cere să compare cele două mulțimi punând elementele în corespondență.
Copiii așează elementele fiecărei mulțimi unele sub altele și observă punând în corespondență că una dintre mulțimi are un element în plus.
- Priviţi mulţimile obţinute. Care mulţime are mai multe elemente? (mulţimea globulețelor mov)
- Cu câte elemente are mai mult mulţimea globulețelor mov decât mulțimea globulețelor portocalii? (cu un singur element)
Copiii numără globulețele portocalii prin încercuire.
- Câte globulețe portocalii are mulţimea? (are cinci globulețe portocalii)
Se precizează că grupa care are mai mult cu un obiect decât cea cu 5 este grupa cu 6 obiecte, căreia îi corespunde cifra 6. Numărul 6 este mai mare cu o unitate decât numărul 5.
Se numără prin încercuire obiectele din  grupa nou formată.
Se intuieşte cifra 6, se prezintă copiilor jetonul cu cifra 6, iar apoi o planşă.
- Cu ce se aseamănă cifra şase din această planşă? (cu un lacăt deschis)
Se cere copiilor să numere în limitele 1-6.
Conversaţia


Demonstraţia
Exerciţiul



Problematiza rea



Explicaţia
Jetoane cu globulețe portocalii și mov












Jeton cu cifra şase
Planşă demonstrativă cu cifra şase
Frontal
Individual






Frontal
Capacitatea de a compara punând elementele în corespondență.





Capacitatea de a număra şi de a asocia cifra.

Capacitatea de a înţelege modul de formare al noului număr.
6.
Asigurarea retenției și a transferului

O7





O8
Se va face prin diferite exerciţii: se bate din palme şi copiii ridică cifra corespunzătoare numărului de bătăi pe care l-au auzit.
Se pune în corespondență mulțimea cu șase elemente anterior găsită cu o altă mulțime cu tot atătea elemente și se cere copiilor să asocieze jetonul cu cifra corespunzătoare.
-Din câte obiecte este formată grupa căreia îi corespunde numărul şi cifra 6?
Copiii vor primi de rezolvat o fişă de lucru.
În partea de sus a fişei copiii trebuie încercuiască cifra 6, apoi trebuie să coloreze al şaselea dinozaur, iar în partea de jos trebuie să deseneze în căsuță tot atâtea liniuțe câte obiecte sunt în fiecare imagine.
Voi face evaluarea fişei.
Problematiza rea

Exerciţiul




Munca independentă
Jetoane cu cifre(1, 2, 3, 4, 5, 6)





Fişa de lucru
Frontal







Individual
Capacitatea de a     recunoaște numerele și cifrele învățate în diverse situații.




Capacitatea de a asocia numărul la cantitate.
7.
Încheierea activităţii

Se fixează titlul activităţii matematice.
Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de lucru şi de comportare al copiilor. Se împart stimulente copiilor care au fost activi şi celor care au rezolvat corect sarcinile din fişa de lucru.
Cele mai corecte şi frumoase fişe vor fi expuse pe panou.
Conversaţia
Stimulente


                   

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu